tunis1Brīnišķīgas tūkstoš kilometru garas smilšu pludmales, allaž vilinoši silta Vidusjūra, lieliska arābu virtuve, teiksmainās Kartāgas drupas un izcili musulmaņu kultūras pieminekļi. Valdzinošā Austrumu romantika kā no “Tūkstoš un vienas nakts pasakām” apvienojumā ar īsteni eiropeisku drošību un francisku izsmalcinātību, jo te ilgi bijusi Francijas kolonija. Tāda ir Tunisija – vissakārtotākā un vissakoptākā no Vidusjūras piekrastes arābu valstīm, kas gatava apburt ikvienu ar savu austrumniecisko šarmu, bet vienlaikus lepojas ar neskaitāmu dižu kultūru pieminekļiem, ko šajā zemē atstājuši tās iepriekšējie saimnieki. Jau gadu tūkstošiem šī auglīgā un bagātā zeme starp dāsno jūru un bezgalīgo Sahāras tuksnesi pievilinājusi tuvus un tālus iekarotājus, kas šeit cēla varenas pilsētas un atstāja lielisku kultūras mantojumu. Tas viss uz šo Ziemeļāfrikas valsti tagad vilina tūkstošiem tūristu gan no pavisam tuvās Eiropas, gan no pārējām arābu valstīm, kas alkst savām acīm ieraudzīt, piemēram, milzīgo Kairuānas mošeju, ko daudzi musulmaņi uzskata par trešo nozīmīgāko islāmticīgās pasaules svētvietu pēc Mekas un Medinas. Turpretī vai ikkatrs eiropietis kāro apskatīt senās Romas nesamierināmās sāncenses – varenās Kartāgas – drupas, no romiešu kolonizācijas laikiem lieliski saglabājušās seno pilsētu Bullas Regias, Eldžemas un Dugas arkas, forumus un amfiteātrus, pirms trīstūkstoš gadiem pūniešu celtās Kerkuānas mūrus, ko nejauši atklāja tikai 1952. gadā, kā arī dižo Susu, ko citi pēc citiem būvēja feniķieši, romieši, bizantieši un arābi. Ja vēl vairāk par bagātīgo vēsturi jūs sajūsmina dabas jaukumi, Tunisija spēj piedāvāt kaut ko tīkamu visdažādākajām gaumēm – krāšņus subtropus varēsiet iepazīt ekskursijās uz Habesu vai kādu citu oāzi, peldēšanās un sauļošanās baudām ļausieties Monastirā, Hammametā vai Džerbā, skarbi burvīgo smilšu kāpu valdzinājumu papilnam izjutīsiet izbraucienā ar džipiem vai izjādē ar kamieļiem bezgalīgajā Sahāras tuksnesī, ļaužu neskartus kalnus iepazīsiet svaigas pīniju priežu smaržas apdvestajās un apelsīnu birzēm apaugušajās Atlasa kalnu nogāzēs. Tikmēr iepirkšanās cienītājiem laiks nemanot aizritēs raibumraibajos arābu tirgos galvaspilsētā Tunisā vai valsts dienvidu metropolē un amatniecības centrā Sfaksā. Bet visu minēto gaumju piekritēji kopā noteikti būs priecīgi par gardajām tunisiešu virtuves maltītēm, kas apvieno visu labāko arābu kulinārijas un gastronomijas pieredzi. Ak, un kur tad vēl kaislīgās arābu skaistuļu vēderdejas... Un, visbeidzot, lai slavēts Allāhs, arī Tunisijas viesnīcu komforts caurcaurēm atbilst eiropiešu izpratnei par vēlamo lietu kārtību šajā pasaulē. Tur Jūs gandrīz aizmirsīsiet to, kādēļ, iespējams, devāties uz Tunisiju – ka šeit ir Āfrika...

Noderīga informācija par Tunisiju

Iebraukšana Tunisijā: Latvijas Republikas pilsoņiem, kas brauc uz Tunisiju kopā ar tūristu grupu un kam ir viesnīcas pasūtījuma dokumenti, vīza nav nepieciešama, tomēr pasei ir jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc ceļojuma pēdējās dienas. Latvijas Republikas nepilsoņi vīzu var saņemt Monastiras starptautiskajā lidostā, tomēr būs jāpagaida pāris stundas. Bērna personas dokumenti, kuri apstiprina bērna identitāti un pilsonību un paredzēti ceļojumiem uz ārzemēm, ir Latvijas Republikas pase un bērna ceļojuma dokuments. Bērniem līdz 18 gadu vecumam, ceļojot bez vecākiem vai bez viena no vecākiem, nepieciešama notāra apstiprināta vecāku atļauja un tās kopija.

Muita: Iebraucot Tunisijā, ieteicams deklarēt vērtīgas lietas, piemēram, videokameru u.tml. Tā jūs aiztaupīsiet iespējamus pārpratumus izbraucot. Izvest bez muitas drīkst: 1 l stipro alkoholisko dzērienu, 2 l vājāku alkoholisko dzērienu, 400 vien. cigarešu vai 100 vien. cigāru, vai 500 g tabakas, 50 ml smaržu, 1 l tualetes ūdens, 1 videokameru, 2 fotoaparātus, 20 krāsainās un 10 melnbaltās fotofilmiņas. Aizliegts izvest: dzīvniekus un to izbāzeņus, nedeklarētus mākslas darbus, gliemežvākus, koraļļus un Tunisijas dinārus.

Laika josla: -1. Kad atbrauksiet uz Tunisiju, pagrieziet pulksteņus par 1 stundu atpakaļ.

Oficiālā valoda: Ofīciālā valoda ir arābu. Ikdienas dzīvē plaši tiek lietota franču un berberu valoda. Valstī var saprasties arī angliski un vāciski.

Naudas vienība: Ofīciālā nauda vienība ir Tunisijas dinārs (1 TND), kurā ietilpst 1000 milimi. Kurss: 1 USD – 1,31 TND, 1 EUR – 1,588 TND, bet 1 LVL – 2,3 TND. Apgrozībā ir 5, 10, 20 dināru banknotes, 0,5 un 1 dināra monētas, kā arī 5, 10, 20, 50, 100 milimu monētas. Var gadīties arī 1 milima monētas. Apgrozībā ir vienāda nomināla dināru banknotes, kuras ir dažādos izmēros un/vai krāsās, jo atšķiras to izdošanas laiks. Naudu var samainīt ne tikai bankās, bet arī valūtas maiņas punktos. Valūtu maina pēc fi ksēta Tunisijas Centrālās bankas kursa. Ceļojumu čeki un kredītkartes tiek pieņemtas lielākajā daļā Tunisijas veikalu, restorānos un viesnīcās. Bankomāti izvietoti daudzās lielajās pilsētās un kūrortu centros.

Darba laiks: Valsts iestādes un bankas ziemā strādā no 8 līdz 11:30 un no 14 līdz 17, vasarā – no 7:30 līdz 11:30. Valūtas maiņas punkti ir atvērti visu dienu. Veikali un preču tirgotavas parasti strādā līdz pēdējam klientam. Bieži vien preču tirgotavās dienas vidū ir pusdienu pārtraukums.

Sakari: Zvanīšana no telefona automātiem maksā gandrīz trīs reizes lētāk nekā zvani no viesnīcām. Telefona automāti (Taxiphon, Taxiphon Internationale) darbojas ar dažādu nominālu kartēm, kuras var iegādāties pastā, viesnīcā vai kioskā. Starptautisko zvanu telefonu automāti ir nokrāsoti zilā krāsā un darbojas ar monētām (1 TND). Mobilie sakari (“Tunicell”, “Tuntel”) valstī darbojas pietiekami labi. Par ienākošo zvanu nāksies maksāt gandrīz 2 latus par minūti, par izejošo uz Latviju – tikai 40-60 santīmus par minūti. SMS sūtīšana maksā apmēram 6-10 santīmus. Pirkumi un suvenīri: Tunisijā ir daudz unikālu suvenīru. Piedāvājam ceļojuma laikā iegriezties souk – rosīgā arābu tirgū, kur spilgti izpaužas vietējais kolorīts, ir daudz austrumniecisku preču un suvenīru. Šajā tirgū var nopirkt suvenīrus un dāvanas mājiniekiem, kvalitatīvus roku darba paklājus, garšvielas, keramikas izstrādājumus no Nabulas, sudraba un ādas rotaslietas un izstrādājumus. Iepērkoties tirgū, var kaulēties par cenu (veikalos par cenu nekaulējas). Latvijā katrai lietai veikalā ir sava cena, turpretī Tunisijā cena ir atkarīga tikai no pārdevēja. Tunisijas iedzīvotāji uzmanīgi aplūko katru pircēju, painteresējas, no kuras valsts viņš ir, un tikai pēc tam pasaka cenu. Amerikāņiem, vāciešiem, itāliešiem cena ir augstāka, latviešiem, poļiem un krieviem – nedaudz zemāka. Tomēr jebkurā gadījumā tā ir pāris reižu augstāka, nekā tai vajadzētu būt. Tāpēc droši daliet cenu ar trīs un sāciet kaulēties. Tunisijas iedzīvotāji ciena tos, kas kaulējas.

Brīvā laika izklaides: Atpūtnieki Tunisijā atvaļinājumu var pavadīt, aktīvi sportojot. Gandrīz katrā pludmalē var iznomāt ūdens sporta veidu inventāru: sērfošanas dēļus, ūdensslēpes, laivas utt. Pēdējos gados Tunisijā izveidoti vairāki starptautiska līmeņa golfa laukumi. Daudzās viesnīcās ir tenisa korti, sporta zāles un sporta laukumi, ūdenssporta centri, ir iespēja jāt ar zirgiem un kamieļiem. Populāras ir turku pirtis un masāžas. Tunisijā katrs atradīs ko darīt. Līdztekus iepirkumiem un vēstures un arheoloģisko pieminekļu apskatei ir vērts apmeklēt zooloģisko dārzu jaunajā tūrisma zonā Jasmīna Hammametā. Dzīvnieki tur dzīvo nevis būros, bet speciālos voljēros, starp kuriem ir izveidoti tiltiņi dārza apmeklētājiem. Vēl jūs gaida atrakciju parks “Carthage Land”. Tā ir savdabīga Tunisijas Disnejlenda. Īpaši lielu iespaidu atstāj atrakcija “Vidusjūras iekarošana” (spēcīga ūdens straume nes laivu pa kalniņiem). Vēl daži atrakciju parki ir citos kūrortos – gan Port El-Kantaui, gan Hammametā.

Transports: Tunisijā ir labi attīstīta starppilsētu transporta sistēma. Pa Susas pilsētu visērtāk ir braukt ar taksometru – tas ir visai lēts transporta līdzeklis. Iznomāt mašīnu ir krietni dārgāk, tāpēc garākā ceļojumā iesakām braukt ar daudzvietīgo taksometru vai vilcienu. Pilsētā ātrākais un pietiekami lēts transporta līdzeklis ir taksometrs (visi dzelteni). Iekāpšanas cena ir apmēram 400 milimi, bet viens kilometrs maksā apmēram 1 dināru. Tomēr ieteicams pirms iekāpšanas kaulēties par cenu un samaksāt tikai tad, kad esat atbraukuši. Valstī ir populāri tālsatiksmes taksometri, tā saucamie louages – balti ar melnu līniju uz automobiļa sāna. Parasti automašīnā pietiek vietas 5 cilvēkiem, un tāds taksometrs izbrauc no pirmās pieturas tikai tad, kad iekāpuši visi pasažieri, taču ilgu laiku tas neprasa. Tā ir ērti braukt un nav dārgāk kā ar autobusu. Tunisijā ir populāri un ceļotājiem pierasti braukt ar starppilsētu vilcieniem. Galvenā maršruta Tunisa–Gabesa (caur Susu un Sfaksu) vilcieni kursē astoņas reizes dienā. Tunisijā var iznomāt mašīnu, degviela nomas naudā nav ieskaitīta. Benzīns, salīdzinot ar Eiropas standartiem, Tunisijā ir lēts. Arī auto noma Tunisijā nav dārga, cenas – sākot no 25-30 latiem par diennakti. Automobiļi ar gaisa kondicionētājiem maksā par 8-10 latiem dārgāk. Nobraukums netiek ierobežots. Viens litrs benzīna maksā nedaudz vairāk par 40 santīmiem. Ceļi tiešām nav slikti.

tunis1

Izmaksas: Tunisijā nav dārga dzīve. Piemēram, pusdienas tūristu restorānā (bez alkohola) vienam cilvēkam nemaksās dārgāk par 6-8 latiem. Tādas pašas pusdienas arābiem domātos restorānos – 3-4 lati. 4-5 latus nāksies atdot par vīna pudeli restorānā vai veikalā. Alus kauss maksā 0,8-1,2 latus. Liela limonādes pudele maksā 60-80 santīmus, kafi ja – tikpat. Brīdinājums! Tunisijā stingri aizliegts fotografēt valsts iestādes (pie ēkām izkārts valsts karogs), policistus, kareivjus.

 

*informācija tika sagatavota ar turoperatora Novatours palIdzību.